Dişli Kutusu ve Kuvvet Redüktörü Hakkında Bilgiler

Dişli Kutusu; devri sabit elektrik motoru, dizel motor, benzinli motor gibi sürücülerden gelen yüksek devirli hızları makineler için gerekli dönüş hızlarına düşürmek veya hareketin yönünü değiştirmek amacıyla kullanılan genel olarak kapalı, dişli sistemi (dişli kutusu) olarak tanımlanabilmektedir. Redüktör dişliler vasıtasıyla oluşan dönme hareketinin devir-tork oranını değiştiren dişli sistemi olarakta belirtebiliriz. Redüktör yapısal bakımdan, gövde dişli kutusuna yerleştirilmiş dişli çark sistemleri, dişliler, miller, dişli yatakları gibi parçalardan meydana gelen güç aktarma sistemleridir.

Dişli Kutusu Nedir ? Sorusunun cevabını tork yükseltici, veya yön değiştirici makina elemanı olarakta söyleyebiliriz.

Redüktörlerin (dişli kutularının) Fiziksel Özellikleri :

Dişli kutusu fiziksel bileşenleri, bir redüktör (dişli kutusu) çeşidinden diğerine değişiklik gösterir. Çoğu redüktörler (dişli kutusu), demir, alüminyum, pirinç gibi çelik malzemelerden imal edilmiştir. Diğer redüktör (dişli kutuları) çeşitlerinden farklı olarak, düz dişli redüktörler (dişli kutuları), örneğin polikarbonat veya naylon gibi plastik ile yapılabilir. Pas, korozyon redüktör gövdesine ve hijyenik ortama uyumlu olabilmesi için paslanmaz malzeme kullanılarak paslanmaz redüktörler yapılmaktadır.

Düz dişli kutusu (redüktörler) genellikle düşük hızın yeterli olduğu uygulamalarda kullanılır. Helis Dişli Redüktörler daha yüksek performanslar için imal edilmektedir. Dişli kutusu üretim gereksimine göre farklı imalat şekillerinde imal edilirler. En yaygın redüktör imalat şekli döküm olarak yapılan imalattır. Döküm olarak imalat şekli, imal edilecek redüktör miktarı çok ise tercih edilen bir yöntemdir. hem ekonomik, redüktör çalışma sesini düşürmesi, rijit olması gibi avantajları vardır. Diğer imalat şekili ise kaynak konstruksiyon şeklinde olan imalattır. İmalat şekli ve yapısından dolayı kaynak konstrüksiyon genel olarak daha hafif dış etkilere karşı daha dayanıklı bir imalat şeklidir. Kaynak konstrüksiyon tavlama yapıldıktan sonra kullanılması daha iyi sonuçlar sağlamaktadır. Redüktör nedir sorusunun cevabı yukarıdaki kuvvet redüktörü hakkındaki bilgiler ışığında açıklanmıştır.

Redüktörlerin Fonksiyonları:

Tork elde etmek
İki farklı güç aktarma elemanının bağlansısını sağlamak
Dönme hareketini boyuna, boyuna hareketi dönme hareketine dönüştürmek.
Motor devir hızını, moment gücünü arttırmak vb.. görevler.
Redüktör seçiminde önemli faktörler:

Dişli kutusu temel değerleri.(Redüktör devri, Redüktör tahvil oranı)
• Redüktöre takılacak motorun özellikleri.
• İşletme koşulları
• Redüktörün bağlanacağı iş makinesinin cinsi ve özellikleri
• Redüktörün çalışacağı çevre koşulları ve kuvvet redüktörü soğutma imkanları gibi redüktör çalışma faktörlerinin bilinmesi gereklidir.

Dişli Kutusu Çeşitleri:

Dünyada üretilen bir çok redüktör (dişli kutusu) çeşidi bulunmaktadır. Redüktörler arasındaki temel farklardan biri onların performans özellikleridir. Çeşitli redüktör (dişli kutusu) tiplerinden seçilmesi uygulamaya bağlıdır. Redüktörlerin (dişli kutularının) bir çok boyut, oranları, verimlilik ve tepki özellikleri mevcuttur. Tüm bu tasarım faktörlerin hepsi redüktörün performansını ve maliyetini etkileyecektir. Aşağıda çeşitli dişli kutusu çeşitleri listelenmiştir.

Dişli Kutusu Çeşitleri:

Ağır Hizmet Tipi Redüktörler
Ayna Mahruti Dişli Redüktörler
Extruder Redüktörleri
Hamur Yoğurma Redüktörleri
Helis Dişli Redüktörler
Kapı Redüktörleri
Konik Dişli Redüktörler
Mini Redüktörler
Paralel Milli Redüktörler
Paslanmaz Redüktörler
Planet Redüktörler
Sera Redüktörleri
Sonsuz Vidalı Redüktörler
Şaft Montajlı Armut Tipi Redüktörler
Tarım Redüktörleri
Tavukçu Tip Redüktörler
Transmikser Redüktörleri
Yön Değiştirici Redüktörler

Atex Sertifikalı Redüktörler : Bu redüktörler muhtemel patlama riskii bulunan redüktör uygulama alanları için özel tasarlanmış redüktörlerdir. Redüktör Dünyası yerli ve yabancı marka Atex Redüktörleri müşterilerine sunmaktadır.

Ağır Hizmet Tipi Redüktörler : Ağır Hizmet Tipi Redüktörler isminden de anlaşıldığı gib, ağır çalışma koşulları, yüksek tork ve dayanıklılık gerektiren redüktör çalışma ortamları için tasarlanmış endüstriyel redüktörlerdir.

Ayna Mahruti Dişli – Helisel Konik Dişli Redüktörler: Ayna Mahruti Dişli Redüktörler, ismindende anlaşılacağı üzere, Ayna Mahruti Dişli kullanılarak imal edilmiş, 90 derece güç aktarmaya ihtiyaç duyulan redüktör uygulamalarında kullanılmaktadır. Özellikle yön değiştirici kare gövdeli redüktörlerde bunu görebiliriz. Daha yüksek tork gerektiren özellikle ağır hizmet tipi rediktörlerde, ilk kademe redüktörün girişi ayna mahruti girişli, diğer dişli kademeleri helis dişli olarak üretilmektedir.

Extruder Redüktörleri: Extruderler stabilize edici maddeler kullanılarak işlenebilir, toz ya da granülat biçiminde plastik, renklendirici maddeler ve dolgu maddelerinin taşınma, sıkıştırma, gaz giderme ve homojenleştirilmesi için kullanılır. İşlenmiş plastik daha sonra bir ekstruder hattı boyunca profil kalıbın içine ekstrüzyon ile preslenir. Bu uygulamada, ekstrüder redüktörler yüksek torkları ve yüksek radyal ve eksenel yüklere tabi tutulur; redüktör, yüksek gereksinimlerini karşılamak zorundadır. Kısa merkezi mesafeler belli ekstrüzyon süreçlerin bir özelliğidir. Yüksek güç gereksinimleri kompakt redüktörler ile aktarılır ve vida milleri çok yüksek eksenel yüklere maruz kalırlar. Ekstrüder redüktörleri bu zorlu çalışma koşulları için imal edilmişlerdir. Redüktör Dünyası müşterilerine dünyanın bilinen yerli ve yabancı menşeili Extruder redüktörlerini sunmaktadır.

Hamur Yoğurma Makinası Redüktörleri Sonsuz vida ve karşılık dişlisinin çalışma prensibi ile imal edilmiş olan hamur yoğurma makinası redüktörleri, pik döküm malzemeden (GG20-22) imal edilmişlerdir. Redüktörde kullanılan vidaların profilleri taşlanarak, redüktörün çalışması esnasında oluşabilecek ses düzeyleri minimize edilmiştir.

Helis Dişli Redüktörler: Helis Dişliler imalat şekli itibarı ile düz dişlilere benzer. helis dişliler düz dişlilere göre belli açılarda imal edilerek dişli helis açısı kazanırlar. Helis dişliler redüktör uygulamalarında oldukça kullanılmktadır. Düz dişlilere göre aynı dişli boyunda dafa fazla dişli yüzeyi, uzunluğu oluştuğu için daha fazla dişli mukavemeti sağlarlar. Helis dişlileririn redüktör uygulamlarında tercih edilmesinin bir başka sebebi ise, düz dişliler göre daha sessiz çalışabilmeleridir. Helis Dişli Redüktörler, düz dişli kullanılarak imal edilmiş redüktörlere göre daha sessiz ve daha güçlü redüktörlerdir. Bundan dolayı endüstride kullanılan Ağır Hizmet Tipi Redüktörler helis dişliler kullanılarak imal edilmektedir.

Sonsuz Dişli Kutusu:  ise genellikle yüksek hızlı uygulamalarda kullanılır. Sonsuz Dişli kullanılarak imal edilmiş redüktörler düz dişliden imal edilmiş redüktörler oranla, daha verimli ve daha sessiz çalışabilmektedir.