Planet Redüktör Nedir ?

Planet redüktör, günümüzde bir hayli uygulama alanında büyük bir gereksinim haline gelen ufak hacimde yüksek tork isteklerini gidermek için üretilmiş, parçalı yapıda, uydu, güneş ve iç dişlilerden oluşan redüktör modelidir. Redüktörün başlıca iki ana görevi bulunmaktadır. Bu özellikler her ne kadar birbirine göre benziyormuş gibi olsa da aslında prensip olarak birbirinden farklıdır. Redüktör, elektrik motorlarının oldukça yüksek seyirde dönüş hızlarını, makinelerin ihtiyacı olan dönüş hızlarına göre ayarlama görevini yerine getiren dişli parçalardır. Redüktörlerin birden fazla modeli bulunmaktadır.

Planet redüktör ne işe yarar sorusunun cevabı ise piyasada kullanılan en avantajlı redüktör çeşitlerinden birisi olduğudur.

Planet Redüktörlerin Avantajları Nelerdir?

Planet redüktör, en büyük avantajı, düşük dönme gücünde dahi maksimum verimlilik sunmasıdır. Oldukça uygun bir hacim gücüne sahip olan planet redüktör, günümüz teknolojisinde özellikle makine mühendisliği alanında büyük bir kullanım alanına sahiptir. Bu redüktörler, diferansiyel redüktör biçiminde de kullanılabilmekte olup, kullanım sırasında yükün birden fazla planet dişlisine dağılması ile avantaj sunmaktadır.

Planet redüktör kullanımı ile giriş ve çıkış milleri koaksiyal biçimde yerleştirilmektedir. Birden fazla sayıda olan planet kademeleri kombinasyon imkanları sayesinde sınırsız biçimde aktarma oranlarına erişimi mümkün hale getirmektedir. Planet çarklarını sayısı fazlalaştıkça, tork kuvveti de doğru orantılı olarak artmaktadır. Çünkü planet çarklarının sayısının artması yükün dağıtılmasını kolaylaştırmaktadır.

Sağlam ve oldukça dayanıklı malzemelerden üretilen planet redüktörler, yüksek oranda çelik kullanımı ile geliştirilir. Ayrıca ürünün içeriğinde dökme demir ve az miktarda kullanılan bakır, kauçuk ve alüminyum ve pirinç gibi malzemeler de bulunmaktadır.

Planet Redüktör Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Planet redüktör seçiminde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunların birincisi mekanik kontroldür. Mekanik kontrolde birincil olarak, makinenin çalışma koşullarının değerlendirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Cihazın günlük olarak ne kadar süre çalıştırıldığı ve bu süre zarfındaki start ve stop sayısı planet redüktör seçimi için önemli bir durumdur.Diğer dikkat edilmesi gereken husus ise termal kontroldür. Termal kontrol, makinenin çalışması anında ortaya çıkaracağı ısının belirlenmesine dayanmaktadır. Açığa çıkan ısının yüksekliğine göre yapılan bir seçim uygun olacaktır. Çünkü planet redüktör üzerinde oluşan ısının kontrol altında tutulması şarttır. Eğer bu kontrol sağlanmazsa, aracın çalışmasında çeşitli ciddi problemler ortaya çıkaracak olmasıdır.

Planet redüktör tercihinde ele alınması gereken bir diğer  bir önemli husus ise, aracın çalışması sırasında radyal ve eksenel olarak tanımlanan yüktür. Bu yük redüktör mili üzerine uygulanmakta olup, planet redüktörün bu yük göz önünde tutularak seçilmesi doğru bir tercih olacaktır.